تبلیغات
فایز دشتی - فایز دشتی
سه شنبه 28 آبان 1387  02:29

محمد علی دشتی متخلص به فایز در سال 1250 ه ق برابر 1209 ه ش در روستای کردوان از توابع شهرستان دشتی دیده به جهان گشود.تحصیلات مقدماتی را ابتدا در روستای کردوان و سپس در روستای بردخون زیر نظر مدرسین مکتب خانه ها فرا گرفت. بعد از اتمام تحصیلات مقدماتی دوباره به کردوان بازگشت و نزد یکی از مشایخ آن ولایت که در زبان و ادبیات فارسی و عربی تسلط داشته به نام شیخ احمد فرزند شیخ عاشور مشغول به کسب علم و ادامه تحصیل گشت. ایشان در دربار محمد خان دشتی که خود نیز طبع شاعری داشت و مشغول به ترویج علم بود و کتابت می کرد مشغول به شعر گفتن و ترویج علم شد. پس از کشته شدن محمد خان فایز را به گزدراز(روستایی نزدیک به خورموج) تبعید کردند. به هر ترتیب فایز شاعر شروه سرای دشتی پس از پشت سر گذاشتن هشتاد سال زندگانی در سال 1298 ه ش برابر با 1330 ه ق در گزدراز وفات یافت و جسدش را پس از چند ماه امانت بنا به وصیتش به نجف منتقل نموده و در آنجا دفن کردند.


شرح حال زندگی فایز:

فایز کسی نیست که بشود او را فراموش کرد و از ذهن خود پاک کرد. اگر روزی این اتفاق بیفتد ما هویت خود را از دست داده ایم. همیشه ملتی موفق و پیروز است که از گذشتگان خود الهام بگیرد و آنها را پاس بدارد. فایز هم جزی از گذشته این مرز بوم است و مایه افتخار یک ملت بوده و هست. ایشان در زمانی می زیسته که ظلم خان ها بیداد می کرده و شرایط زندگی بسیار سخت بوده است. فایز برخاسته از دل جامعه درد کشیده و مظلوم بوده و تحمل زندگی در آن مناطق بسیار سخت و طاقت فرسا بوده است به دلیل آفتاب سوزان و گرمای شدید در تابستان و سرمای وحشتناک در زمستان و قحط سالی که همیشه گریبان گیر این مردم بوده و جنگهایی خواسته و ناخواسته که باعث مرگ میر زیادی می شده است.فایز با آن روح لطیف و سرشار از عشق نمی توانسته این فضای حاکم بر جامعه خود راتحمل کند به خاطر همین به شعر متوسل می شود. یکی از نمونه های بارز شخصیتی او این بوده که کاملابا تن پروری و تنبلی مخالف بوده و خود یک کشاورز درد کشیده و زحمت کش بوده است. فایز در تمام طول زندگی خود عاشق بوده و عاشق از دنیا می رود. شعر های فایز از دل برخاسته و ناچار بر دل می نشیند. ایشان که شاعری فرهیخته و با سواد بوده هیچوقت در مدح هیچ خانی شعر نمی گفت و به همین سبب مورد غضب خان دشتی قرار گرفت و ایشان را تبعید کرد و در همان جا به دیار باقی شتافت.

 

** کردوان / برد خون /  خورموج مناطق و روستا های استان بوشهر هستند
__________________

شروه و شروه خوانی

"شروه تنها به آواز محلی  دشتی گفته میشود كه برای خواندن آن از ترانه های فایز و گاه دوبیتی های هم وزن آن استفاده میشود." (1)
موسیقی "شروه" با مقدمه ای شروع میشود كه متن اشعار آن از مولوی است. متن اكثر ترانه های بوشهر و اطراف آن امروزه از اشعار دو شاعر معروف محلی به نام زایر محمدعلی كردوانی معروف به "فایز" استفاده میشود.
تاریخ موسیقی بوشهر مانند دیگر شهرهای سرزمین مان ایران تا زمان كمی قابل تعقیب و بررسی است و موسیقی مذهبی بویژه موسیقی ای كه در ایام سوگواری در بوشهر انجام می پذیرفت اهمیت بیشتری نسبت به موسیقی محلی داراست و آوازهای شام غریبان در بوشهر، خورموج و كنگان از یك بستر سرچشمه میگیرند.
بی گمان بوشهر و موسیقی اش را بدون حضور اشعار فایز نمیتوان بررسی كرد. در بوشهر و اطراف آن فایز جزیی از زندگی روزمره مردمی است، دو بیتی ها و شیفتگی شعر وی كه از ویژگی ژرف احساسی اوست، او را از تمامی شاعران روستایی مجزا میسازد.
فایز دشتی را در حقیقت میتوان بنیانگذار شعرهای فولكلوریك و ادبیات عوام و بومی محسوب كرد و او را با احساس ترین شاعر عوام و مردمی خواند و اگر گاهی در اشعار فایز، قافیه و وزن مختل است بر او ایرادی نیست، زیرا كه محتوای دوبیتی های وی از بس پرمعنا و پراحساس است جز اهل فن، كمتر كسی متوجه ی نقایص شعرهایش میشود. محمدعلی فایز شبان دشت های دشتی، بی گمان از چهره های درخشان ادب مردمی ایران است. هر چند او در زمره ی شاعران بی شناسنامه محسوب میشود، اما، گمنامی اش نه چندان است كه بر احساس لطیف و ذوق سرشار شاعرانه اش سرپوش بگذارد و نام و اشعارش را در خاطره ها، به دست فراموشی بسپارد.

 

مردمان دلسوخته ی دیار جنوب با دوبیتی های سوزناك فایز پیوندی ناگسستنی دارند و در دیار دشتی كمتر چوپانی را میتوان یافت به هنگامی كه رمه اش در حال چراست، دوبیتی های فایز را زیر لب زمزمه نكند. دوبیتی های پرشور و شورانگیز این شبان دشتهای داغ دشتی، در لطافت و سوز كلام، گاه با بهترین دوبیتی های "بابا طاهر" برابری میكنند و پهلو میزنند.
دوبیتی های فایز غالبا رنگ و بویی روستایی دارند و صفا و صمیمیت روستا، عظمت و شكوه دشتهای دشتی، خورموج، بندر دیر و . . . در اشعار وی موج میزند.

خبر آمد‌ كه دشتی ما بهاره
زمین از خون فایز لاله زاره
خبر بر دلبر زارش رسانید
كه فایز یك تن و دشمن هزاره
 
نمونه دوبیتی های فایز دشتی :

نــه هــر بالانشینی مـاهتـاب است

نه هر خاك و گلی در خوش آب است

نــه هـر كس شعر گوید فایز است او

نــه هـرتـركـی زبان افراسیاب است


اگـر دانی كه فردا محشری نیست

سؤال و پرسش و پیغمبری نیست

بـتاز اسـب جـفا تـا می توانـی

كه فایز را سپاه و لشكری نیست
 
درباره ی شرح احوال خصوصی و زندگانی فایز گفته میشود كه از كلانتران و بزرگان قریه "زیارت" دشتی به شمار میرفته و بازوانی توانا، اندامی زیبا، بیانی گیرا و كلامی مجلس آرا داشته است، آنچنان كه همه ی آشنایان مشتاق مصاحبش بوده اند. بسیار كوچك بود كه پدرش را از دست داد و از همان زمان ــ با مرگ پدر ــ تحت سرپرستی و مراقبت مادرش قرار گرفت. مادر در پرورش پسرك یتیم خود تلاش بسیار كرد. و از حق نگذریم كه محمدعلی نیز چون به سنین رشد رسید، كمر به خدمت مادر پیر و فرتوت خویش بست و بیشتر اوقات جوانی محمدعلی به نگهداری و مراقبت و خدمت از مادر سالخورده اش گذشت.
سینه های پاك مردم روستا، در حقیقت جایگاه دیوان اشعار اوست و اگر فایز شهرتی به دست آورده حاصل علاقه و شور و شیفتگی مردم نسبت به اشعار وی بوده و هست . . . شماره دوبیتی های فایز به درستی معلوم نیست، در برخی جزوه ها تعداد دوبیتی های این شاعر را به تفاوت بین 134ــ 279ــ 282ــ 332 ذكر كرده اند.
 
اشعار فایز شعرهایی حسی و عاطفی است که مملو از عشق و عرفان است
مفسر قران بوده و به کتب پیشنیان خود همچون فردوسی و حافظ اشنایی کامل داشته است و از آنها الهام گرفته در اشعار فایز به شعرهایی برمیخوریم که نشان میدهد ایشان از چه سطح عرفانی و سواد بالایی برخوردار بوده است.البته باید این را بگوییم که فایز دشتی از شاعران بزرگ ایران زمین همچو فردوسی الهام گرفته و ما در اشعار او هیچوقت تقلید کور کورانه نمیبینیم به چند نمونه از اشعار او توجه فرمایید.
در ترانه های فایز با چشم اندازها و رگه های ناب عرفانی روبرو میشویم کر تا اعماق روح بشری اثر می گزارد وقتی که میسراید:
خیال کشتن من داشت جانان
کدامین سنگدل کردش پشیمان
ندانست عید فایز آن زمانست
که گردد در منای دوست قربان

برای فایز دشتی مرگ یک نقطه اغاز برای رسیدن به خدای خود بود و از مردن هیچ هراسی به دل راه نمی دهد و یا این شعر او:
پس از مرگم نخواهم های هایی
نه فریاد و نه افغان و نوایی
بگوید گشته فایز کشته دل
ندارد کشته دل خون بهایی


به راستی که فایز به راه حق رفت و جان سپرد و وقتی انسانی در راه حق جان دهد گریه شیون معنایی ندارد.
بسیار حق دارد که گهگاه دچار سرگردانی روشنفکرانه ای میشود چرا که پایان راه برایش نامعلوم است
و پیوسته مانند همه با دلهره و اضطراب دست به گریبان است.
مرا تن زورق است و ناخدا دل
در این زورق بود فرمنروا دل
رسد فایز به ساحل یا شود غرق
نمی دانم می برد ما را کجا دل
متفکران و اندیشمندان همیشه با اندوه و غم روبرو هستند چیزی که در اشعار فایز زیاد دیده میشود غمی بی پیایان وقتی که میسراید:
در این دنیا بسی اندوهناکم
که از مردن نباشد هیچ باکم
یقین روز ازل تقدیر فایز
به آب غم عجین گردیده خاکم
و قتی که ز هجران سر میدهد و مینالد هجران او نه از دوری یار زمینیش است بلکه ازجای دیگر نشات می گیرد :
خبر داری به من هجران چها کرد
دلم را ریش و جانم مبتلا کرد
ز مردم عشق تو پوشیده فایز
ولی شوق تو رازش بر ملا کرد
شعر فایز، شعر فاطفی است، پر از احساس غربت و غربت زدگی که البته این موضوع تازه ای نیست زیرا همه شاعران واقعی دردیار خود و در زمان خود غریب بوده و هستند.

فایز شاعرى كم تجربه و كم اندوخته نبوده لكن به تمام جریانات ادبى زمان خود واقف نبوده است و چنان كه پیداست فقط معدودى از دیوانهاى شعراى سلف خود را دیده است. امااز اغلب دو بیتى‏هاى فایز چنان بر مى‏آید كه او شاهنامه فردوسى را عمیقا مطالعه كرده و گاه تحت تأثیر اشعار شاهنامه قرار گرفته است، و در این تأثیر پذیرى هیچ گونه اثرى از تقلید خشك و كور كورانه كه در زمان فایز و در عصر بازگشت دوره ادبى ور كود شعرى مى‏بینم مشاهده نمى‏شود. فایز درد زمان را درك مى‏كند كه خود درد مى‏كشد و ریشه آن را مى‏بیند و ترانه هایش كه »بازتاب فرهنگ زمان و دیار اوست« گاهى نرم و روان و همطراز شیرینترین غزلیات و زمانى رنگ شعرى حماسى به خود مى‏گیرد در اوج صلابت و سنگینى:


دل من همچو رستم در عتابست

چو توران ملك سلم از وى خرابست

رقیب گرسیوز و فایز سیاوش

فرنگیس عشق و دل افراسیابست
 
دو بیتی های ا فایز دارای ریتم های مختلف و گاه غافلگیر کننده است برای نمونه به ریتم این دو بیتی توجه کنید

قدت گل، قامتت گل، كفش پاگل

سخن گل، معرفت گل، مدعا گل

به گل چیدن برون شد یار فایز

سرو گردن گل و نشو نما، گل

استعارات و تشبیهات و تصویر سازی در شعر فایز زیبا و دل نشین است
مثلا در این نمونه تشبیهات او به حروف الفبا ست که بسیار هنرمندانه است :

 

سر زلف توجانا لام و میم است

چو بسم الله الرحمان الرحیم است

به هفتاد و دو ملت برده حسنت

قدم از هجر تو مانند جیم است
 
فایز باتظاهر، ریا، بیكارگى و تن پرورى به شدت مخالف بوده و ریاكاران و تن پروران را سرزنش مى‏كرده است. گروهى از طلبه در »بردخون« كه در زمان فایز دار العلم كوچكى بوده فقط به درس خواندن و تن پرورى و خورد و خواب مى‏پرداخته‏اند و بدین بهانه از كار و كوشش سر باز مى‏زده‏اند، این تنبلى و تن پرورى و بى توجهى آنان به كار و كوشش نفرت و خشم فایز را كه به زبان و صرف ونحو عربى هم تسلطى داشته نسبت به آنان برانگیخته و سبب مى‏شود كه این قطعه شعر ملمع را بسراید:

ایها الطلاب ناموا فى بیوت

- واسكنوا فى دار كم كالعنكبوت

فاذكروا اشعار باقر دائما

- لاتقولوا كان زید قائما

مدرسه باید كه تن لاغركند

جسم را افسرده، رخ اصفر كند

مدرسه كى زیبد این نابخردان

جاى اینان است اصطبل خران
 
 
 
  چند تا نکته رو بگم :

1) اگر کسی با اشعار بابا طاهر عریان و فایز آشنا باشد این را متوجه میشود که گاهی اوقات تشخیص اشعار این دو شاعر سخت است چون سبک این دو شاعر شبیه به هم است

2)فایز شاعری بی نام و نشان است و از زندگی ایشان اطلاعات دقیقی در دست نیست همچنین در مورد زندگی ایشان افسانه ها و قصه های زیادی ساخته شده است

 

من اینجا فقط شعر های فایز رو میذارم و به زندگی ایشون زیاد نمی پردازم
 
 
 

اگر خواهی بسوزانی جهان را
رخی بنما بیفشان گیسوان را
بت فایز اشارت کن به ابرو
بکش تیغ و بکش پیر و جوان را
 
 
به سیر باغ رفتم باختم من

نظر بر نو گلی انداختم من

الهی دیده ی فایز شود کور

که دلبر آمد و نشناختم من
 
 

 

خداوندا دلم از دین بری شد
اسیر دام زلف آن پری شد
پری دید و پریشان گشت فایز
پری رو هر که دید از دین بری شد

 

به بالا بنگری مهتاب بینی
گل خوشبو کنار آب بینی
برو فایز سزای تو همین بود
پری مثل مرا در خواب بینی
 
مریضی کز جدایی گشته بیمار
علاجش چیست عناب لب یار
همین باشد علاج درد فایـــــــز
مکش زحمت طبیبم را میازار
 
 
 
مه بالا نشین پایین نظر کن
به مسکینان کلامی مختصر کن
بتا فلیز غریب این دیار است
محبت با غریبان بیشتر کن
 
دلم ای کاش بیرون میشد از تن
دریغا دست بر می داشت از من
کسان دارند فایز دشمن از دور
من مسکین بود در خانه دشمن
 
دل از من چشم شهلا دلبر از تو
لب خشکیده از من کوثر از تو
بنه بر جان فایز منت از لطف
سر از من سینه از من خنجر از تو
 
نسیم امشب عجب دفع غمی تو
یقین دارم نه از این عالمی تو
شمیم زلف یار فایز ستی
و یا زانفاس ابن مریمی تو
 
ز دستم رفتی ای حور بهشتی
مرا در دوزخ هجران بهشتی
نگفتی فایزی هم داشتم من
بریدی بی سبب تخمی که کشتی
 
اگر ماهی به زیر ابر تا کی؟
مسلمانی به دین گبر تا کی؟
اگر دانی که فایز کشتنی هست
بکش ای بی مروت صبر تا کی؟
 
سراغ جان جانان از که پرسم؟
نشان ماه کنعان از که پرسم؟
چو اسکندر به ظلمت رفت فایز
گذار آب حیوان از که پرسم؟


خیال کشتن من داشت جانان
کدامین سنگ دل کردش پشیمان ؟
نداند عید فایز ان زمان است
که گردد در منای دوست قربان
 
مرو ای جان شیرین از بر من
توقف کن که آید دلبر من
بده فایز به تلخی جان شیرین
که جانانت بگیرد سر به دامن
 
نه هر چشمی ز جسمی میبرد جان
نه هر زلفی دلی سازد پریشان
نه هر دلبر ز فایز میبرد دل
رموز دلبری سری است پنهان
 
مخوان مرغ سحر ترسم که دلدار
شود آن نازنین از خواب بیدار
ز بال خود حجابی کن به رویش
که تا شبنم نیفتد بر رخ یار


 یارم به یک لا پیرهن،
خوابیده زیر نسترن

ترسم که بوی نسترن
، مست است و هشیارش کند

پروانه امشب پر مزن
، اندر حریم یار من

ترسم صدای پرپرت
، از خواب بیدارش کند

پیراهنی از برگ گل
بهر نگارم دوختم

بس که لطیف است آن بدن
ترسم که آزارش کند

ای آفتاب آهسته نِه
پا درحریم یار من

ترسم صدای پای تو
از خواب بیدارش کند
 
 
 
زما آن چشم و ابرو میبرد دل
لب و دندان و گیسو می برد دل
بت فایز ز وضع طرز و رفتار
نه من دل داده ام او میبرد دل


حافظ به خود نپوشید این خرقه می آلود
ای شیخ پاکدامن معذور دار ما را
 
 
 
به گلشن تا زگل نام و نشانست

حدیث بلبل و گل در میانست

جهان تا هست ذکر شعر فایز

میان دوستان این داستانست
 

اگر صد تیر ناز از دلبر آید

مکن باور که آه از دل براید

پس از صد سال بعد از فوت فایز

هنوز آواز دلبر دلبر آید


 

جوانی هست چون گنجی خداداد

خوشا آن کس که این گنجش خداداد

برو فایز که این گنج از تو بگذشت

مزن دیگر تو از دست خدا داد

 

دل من حالت پروانه دارد

به آتش سوختن پروا ندارد

دل فایز چو مرغ پر شکسته

به هر جا کو فتد پروا ندارد

 

کنم مدح خم ابروت یا روت

نهم نام لبت یاقوت یا قوت

یقینم هست فایز زنده گردد

رسد بر تخته تابوت تا بوت
 

خبر از دل ندارم نیست یا هست

برید از ما و با دلدار پیوست

گله از دل مکن فایز که پیری

تو را از پا فکند رفت از دست
 
 
اگر از روی تو مهجورم ای دوست

زدرد دوریت رنجورم ای دوست

جدا فایز زتو نز بی وفایست

خدا داند که مجبورم ای دوست
 

مرا در پیش راهی پر زبیم است
از این ره در دلم خوفی عظیم است
برو فایز میندیش از مهابت
که آنجا حکم با رب رحیم است
 
دلا نتوان به زلفش آرمیدن
از این زنجیر بهتر پا كشیدن
تو اى فایز! مكن بازى به زلفش
كه این مار آخرت خواهد گزیدن
 
نمى‏بینم ز مردم آشنایى
نمى‏آید ز كس بوى وفایى
مده فایز! به وصل گلرخان دل
كه آخر مى‏كشندت از جدایى
 
 
سر زلف تو آشوب جهان شد
اسیر زلف تو پیر و جوان شد
هنوزم اول دنیاست، فایز!
كه بر پا فتنه آخر زمان شد
 
 
 
خبر دارى به من هجران چه ها كرد؟
دلم را ریش و جانم مبتلا كرد
ز مردم عشق تو پوشیده فایز
ولى شوق تو رازش بر ملا كرد
 
نخستین‏بار باید ترك جان كرد
سپس آهنگ روى گلرخان كرد
نباید در طریق عشق، فایز!
حذر از خنجر و تیر و سنان كرد
 
نسیم! آهسته آهسته سحرگاه
روان شو سوى یار از راه و بیراه
بجنبان حلقه زنجیر زلفش
ز حال زار فایز سازش آگاه
 
جفا از تو بتا! خون خوردن از من
ز تو جور و تحمل كردن از من
تو را با گریه فایز چه مطلب؟
دل از من، دیده از من، دامن از من
 
دلم تنگه چو میناى شكسته
كه یارم با رفیق بد نشسته
همه گویند كه فایز تار بردار
صدا كى مى‏دهد تار شكسته
 
سحر از بس كه نالیدم زهجران
بر احوالم ترحم كرد جانان
خرامان مو پریشان سویم آمد
به فایز بست از نو عهد و پیمان
 


قلم آور كه بنویسم كتابى
به پیش دلبر عالى جنابى
تو فایز مى‏كشى فردا چه گویى
قیامت مى‏شود آخر حسابى
 
به زیر زلف مشكین عارض یار
نمایان چون قمر اندر شب تار
چنان جلوه كند بر چشم فایز
كه زاغى برگ گل دارد به منقار
 
خودم اینجا دلم در پیش دلبر
خدایا این سفر كى مى‏رود سر
خدایا كن سفر آسان به فایز
كه بیند بار دیگر روى دلبر
 


  • آخرین ویرایش:-
نظرات()   
   
Generic cialis
یکشنبه 26 خرداد 1398 18:30

Amazing forum posts. Kudos.
canadian drugs generic cialis cialis patentablauf in deutschland cialis free trial 5 mg cialis pharmacie en ligne side effects of cialis we recommend cheapest cialis tadalafil 10 mg tadalafil 5mg cialis vs viagra cialis 20mg preis cf
http://serreupron.strikingly.com/
یکشنبه 26 خرداد 1398 03:50

Beneficial knowledge. Thank you.
viagra vs cialis vs levitra buy original cialis achat cialis en suisse cialis for sale south africa cialis 20 mg purchasing cialis on the internet cialis generico lilly cialis 5 mg para diabeticos enter site 20 mg cialis cost chinese cialis 50 mg
Generic cialis
شنبه 25 خرداد 1398 14:08

Nicely put, Kudos!
estudios de cialis genricos cialis online get cheap cialis safe dosage for cialis cialis tablets cialis rezeptfrei low dose cialis blood pressure buy generic cialis cialis savings card dose size of cialis
Buy cialis
جمعه 24 خرداد 1398 23:46

Seriously tons of good information.
buy cialis online cheapest generic low dose cialis wow look it cialis mexico cialis uk next day cialis name brand cheap order a sample of cialis comprar cialis navarr cialis 5 mg para diabeticos cialis savings card cialis diario compra
http://unophjun.strikingly.com/
جمعه 24 خرداد 1398 09:32

You actually explained this exceptionally well.
legalidad de comprar cialis comprar cialis navarr cialis sicuro in linea cialis prices in england cialis official site cialis super acti cialis 5 mg para diabeticos we choice cialis pfizer india cialis coupon buy cialis online nz
http://preciwre.strikingly.com/
پنجشنبه 23 خرداد 1398 19:05

With thanks, Numerous forum posts!

buy cialis online generic cialis soft gels cialis rezeptfrei sterreich prices for cialis 50mg online prescriptions cialis the best choice cialis woman cialis pills price each cialis prezzo di mercato sialis safe site to buy cialis online
Cialis generic
پنجشنبه 23 خرداد 1398 05:52

You said it perfectly..
cialis super acti fast cialis online cialis kaufen wo only best offers 100mg cialis tadalafil 5mg cialis 5 mg scheda tecnica buy cialis online online prescriptions cialis cialis 20 mg cost cialis venta a domicilio
where can i buy cialis online
چهارشنبه 22 خرداد 1398 15:46

Incredible many of helpful facts!
prices for cialis 50mg buy cialis sample pack buy cheap cialis in uk il cialis quanto costa cialis 200 dollar savings card look here cialis order on line cialis preise schweiz buy cialis uk no prescription cialis kaufen bankberweisung cialis billig
http://cialisvie.com/
دوشنبه 20 خرداد 1398 09:21

You explained it effectively!
cialis sicuro in linea cialis efficacit enter site very cheap cialis cialis 5 mg para diabeticos cialis daily reviews comprar cialis 10 espa241a cialis daily new zealand canadian cialis no prescription cialis cheap cialis canada on line
http://cialisvie.com/
یکشنبه 19 خرداد 1398 03:34

You made your point!
cialis rezeptfrei we like it safe cheap cialis 5 mg cialis coupon printable weblink price cialis cialis cost cuanto cuesta cialis yaho cialis mit grapefruitsaft cialis daily dose generic acquistare cialis internet preis cialis 20mg schweiz
cialisvie.com
جمعه 17 خرداد 1398 22:06

Awesome posts, Cheers.
free generic cialis cipla cialis online how to purchase cialis on line cialis generic availability american pharmacy cialis price cialis per pill tarif cialis france acheter du cialis a geneve we choice cialis pfizer india how to purchase cialis on line
http://canadianpharmacyes.com/
چهارشنبه 21 فروردین 1398 19:17

Thanks a lot, An abundance of advice!

canadianpharmacy pharmacy onesource canadian pharmacies stendra canadian pharmacies canadian pharmacy buy viagra usa trust pharmacy of canada pharmacy times northwest pharmacies mail order canadian pharmaceuticals for usa sales
essay writing
جمعه 10 اسفند 1397 22:11
What's Taking place i'm new to this, I stumbled upon this I've found It absolutely
useful and it has helped me out loads. I'm hoping to give a contribution & help different customers like its helped
me. Great job.
روش ساخت آب سرد کن
پنجشنبه 4 بهمن 1397 12:47
aalma
Cialis online
جمعه 16 آذر 1397 02:23

Nicely put, Appreciate it!
click here cialis daily uk cialis tablets cialis sicuro in linea cialis uk cialis professional yohimbe i recommend cialis generico miglior cialis generico cialis patentablauf in deutschland cialis canada on line price cialis per pill
buy cialis us pharmacy
چهارشنبه 14 آذر 1397 00:51

Very well expressed without a doubt! !
cialis 20 mg cost get cheap cialis 200 cialis coupon warnings for cialis generic cialis with dapoxetine side effects for cialis il cialis quanto costa buy cialis sample pack cialis usa cost try it no rx cialis
where to buy cialis online
سه شنبه 13 آذر 1397 13:53

Cheers! I value it.
cialis dose 30mg cialis kaufen bankberweisung cialis generico cialis e hiv cialis preise schweiz cialis generic tadalafil buy cialis online deutschland dosagem ideal cialis generic for cialis sialis
buy cheap cialis coupon
سه شنبه 13 آذر 1397 02:26

You actually reported this perfectly.
buy cialis online nz tesco price cialis effetti del cialis we like it cialis price cialis great britain 200 cialis coupon cilas cilas prescription doctor cialis can i take cialis and ecstasy
Cialis generic
دوشنبه 12 آذر 1397 13:23

You actually explained this terrifically!
cialis kaufen bankberweisung cialis efficacit cialis generico milano cialis para que sirve tadalafil 5mg 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis 20mg preis cf cialis tadalafil online cialis australia org cialis 5mg
Cialis online
دوشنبه 12 آذر 1397 02:07

Thanks. Useful stuff.
cialis uk next day generic cialis 20mg tablets compare prices cialis uk cialis coupon cialis per paypa cialis tablets australia generic cialis 20mg uk generic for cialis cialis ahumada cialis alternative
Buy generic cialis
یکشنبه 11 آذر 1397 13:08

Whoa plenty of excellent data!
cialis coupons tesco price cialis generic cialis tadalafil we choice cialis pfizer india order a sample of cialis we recommend cialis info side effects of cialis cialis baratos compran uk when can i take another cialis are there generic cialis
Buy generic cialis
یکشنبه 11 آذر 1397 01:55

Great forum posts. Kudos!
buy cialis usa cialis online cialis patent expiration buying cialis on internet viagra vs cialis vs levitra get cheap cialis enter site 20 mg cialis cost cialis online nederland tadalafilo how do cialis pills work
buy cialis no rx
شنبه 10 آذر 1397 13:10

Cheers, I appreciate it.
wow look it cialis mexico cialis for bph cialis 05 ou acheter du cialis pas cher cialis generico milano cialis 5 mg buy viagra vs cialis vs levitra cialis tablets ou trouver cialis sur le net cialis 5 mg effetti collateral
buy cials online
شنبه 10 آذر 1397 01:27

You said it very well.
cialis prezzo di mercato cialis herbs viagra vs cialis vs levitra tesco price cialis cialis with 2 days delivery cialis generico en mexico import cialis cialis side effects wow cialis 20 how to buy cialis online usa
Cialis canada
جمعه 9 آذر 1397 14:08

Amazing information, Cheers.
cialis daily dose generic cialis 5 mg schweiz cialis daily we recommend cheapest cialis viagra or cialis click now buy cialis brand generic cialis 20mg tablets how do cialis pills work cialis 5 effetti collaterali cialis daily dose generic
Generic cialis
جمعه 9 آذر 1397 02:22

Great data. Cheers!
cialis 100 mg 30 tablet recommended site cialis kanada achat cialis en suisse tadalafil tablets 40 mg cialis what if i take tadalafilo only now cialis 20 mg only here cialis pills cialis generic cialis vs viagra
buy cialis cheap
پنجشنبه 8 آذر 1397 15:01

You expressed this exceptionally well!
generic cialis at walmart compare prices cialis uk buy online cialis 5mg cialis side effects dangers cialis reviews safe dosage for cialis cialis kaufen wo cialis farmacias guadalajara buy cialis cheap 10 mg cialis 30 day sample
Cialis prices
پنجشنبه 8 آذر 1397 02:50

Thank you, I like it!
only best offers 100mg cialis cialis side effects cialis therapie we like it cialis price discount cialis i recommend cialis generico i recommend cialis generico cialis from canada generic low dose cialis cialis kaufen wo
buy cialis uk
چهارشنبه 7 آذر 1397 14:22

Amazing tips. With thanks.
cialis 10 doctissimo buy cialis sample pack achat cialis en suisse where to buy cialis in ontario cialis 20mg cialis usa cost cialis generisches kanada buy generic cialis buy cialis online nz overnight cialis tadalafil
buy cialis uk
چهارشنبه 7 آذر 1397 02:23

Many thanks. I like it!
cialis ahumada generic cialis review uk cialis for daily use cialis super acti tadalafil 10 mg cialis generisches kanada cialis pills cialis sale online cialis generic tadalafil buy walgreens price for cialis
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30
آخرین پست ها

دانلود شروه های دلنشین دشتی (سری دوازدهم)..........چهارشنبه 25 اردیبهشت 1392

دوبیتی هایی از فایز دشتی..........چهارشنبه 25 اردیبهشت 1392

دانلود شروه های دلنشین دشتی (سری یازدهم)..........شنبه 19 اسفند 1391

کد پیشواز شروه ایرانسل..........یکشنبه 8 بهمن 1391

.............یکشنبه 7 آبان 1391

دانلود چاووشی..........یکشنبه 7 آبان 1391

برای فایز..........یکشنبه 7 آبان 1391

دانلود شروه های دلنشین دشتی (سری دهم)..........شنبه 6 آبان 1391

فروش اینترنتی مجموعه "شروه های محلی استان فارس"..........جمعه 5 آبان 1391

فایز دشتی..........سه شنبه 25 مهر 1391

فروش DVD "چهل ساعت شروه از چهل شروه خوان" ..........یکشنبه 16 مهر 1391

فایز دشتی..........جمعه 15 اردیبهشت 1391

دانلود شروه های دلنشین دشتی (سری نهم) ..........سه شنبه 6 دی 1390

دانلود شروه های دلنشین دشتی (سری هشتم) ..........جمعه 15 مهر 1390

زندگی نامه فایز دشتی ..........چهارشنبه 13 مهر 1390

دیوان اشعار فایز ..........چهارشنبه 13 مهر 1390

دانلود شروه های دلنشین دشتی (سری هفتم) ..........دوشنبه 24 مرداد 1390

مراسم بزرگداشت نوه فایز دشتی در شهرکاکی ..........پنجشنبه 6 مرداد 1390

درگذشت آخرین بازمانده فایز دشتی ..........پنجشنبه 6 مرداد 1390

شروه دشتی ثبت ملی شد ..........پنجشنبه 6 مرداد 1390

دانلود شروه های دلنشین دشتی (سری ششم) ..........جمعه 24 تیر 1390

دوبیتی هایی از فایز دشتی ..........جمعه 24 تیر 1390

کلاخا یاد محدو یاد محدو ..........جمعه 24 تیر 1390

دانلود کتاب جامع الکترونیکی "فایز دشتی" ..........پنجشنبه 21 بهمن 1389

دانلود شروه های دلنشین دشتی (سری پنجم)..........یکشنبه 26 دی 1389

فایز دشتی..........یکشنبه 26 دی 1389

دانلود شروه های دلنشین دشتی (سری چهارم)..........پنجشنبه 27 آبان 1389

دانلود شروه دلنشین دشتی با صدای ماندگار افسر شهیدی..........یکشنبه 24 مرداد 1389

فایز دشتی..........یکشنبه 24 مرداد 1389

فایز دشتی..........یکشنبه 24 مرداد 1389

همه پستها