تبلیغات
فایز دشتی - فایز دشتی
سه شنبه 28 آبان 1387  01:29

محمد علی دشتی متخلص به فایز در سال 1250 ه ق برابر 1209 ه ش در روستای کردوان از توابع شهرستان دشتی دیده به جهان گشود.تحصیلات مقدماتی را ابتدا در روستای کردوان و سپس در روستای بردخون زیر نظر مدرسین مکتب خانه ها فرا گرفت. بعد از اتمام تحصیلات مقدماتی دوباره به کردوان بازگشت و نزد یکی از مشایخ آن ولایت که در زبان و ادبیات فارسی و عربی تسلط داشته به نام شیخ احمد فرزند شیخ عاشور مشغول به کسب علم و ادامه تحصیل گشت. ایشان در دربار محمد خان دشتی که خود نیز طبع شاعری داشت و مشغول به ترویج علم بود و کتابت می کرد مشغول به شعر گفتن و ترویج علم شد. پس از کشته شدن محمد خان فایز را به گزدراز(روستایی نزدیک به خورموج) تبعید کردند. به هر ترتیب فایز شاعر شروه سرای دشتی پس از پشت سر گذاشتن هشتاد سال زندگانی در سال 1298 ه ش برابر با 1330 ه ق در گزدراز وفات یافت و جسدش را پس از چند ماه امانت بنا به وصیتش به نجف منتقل نموده و در آنجا دفن کردند.


شرح حال زندگی فایز:

فایز کسی نیست که بشود او را فراموش کرد و از ذهن خود پاک کرد. اگر روزی این اتفاق بیفتد ما هویت خود را از دست داده ایم. همیشه ملتی موفق و پیروز است که از گذشتگان خود الهام بگیرد و آنها را پاس بدارد. فایز هم جزی از گذشته این مرز بوم است و مایه افتخار یک ملت بوده و هست. ایشان در زمانی می زیسته که ظلم خان ها بیداد می کرده و شرایط زندگی بسیار سخت بوده است. فایز برخاسته از دل جامعه درد کشیده و مظلوم بوده و تحمل زندگی در آن مناطق بسیار سخت و طاقت فرسا بوده است به دلیل آفتاب سوزان و گرمای شدید در تابستان و سرمای وحشتناک در زمستان و قحط سالی که همیشه گریبان گیر این مردم بوده و جنگهایی خواسته و ناخواسته که باعث مرگ میر زیادی می شده است.فایز با آن روح لطیف و سرشار از عشق نمی توانسته این فضای حاکم بر جامعه خود راتحمل کند به خاطر همین به شعر متوسل می شود. یکی از نمونه های بارز شخصیتی او این بوده که کاملابا تن پروری و تنبلی مخالف بوده و خود یک کشاورز درد کشیده و زحمت کش بوده است. فایز در تمام طول زندگی خود عاشق بوده و عاشق از دنیا می رود. شعر های فایز از دل برخاسته و ناچار بر دل می نشیند. ایشان که شاعری فرهیخته و با سواد بوده هیچوقت در مدح هیچ خانی شعر نمی گفت و به همین سبب مورد غضب خان دشتی قرار گرفت و ایشان را تبعید کرد و در همان جا به دیار باقی شتافت.

 

** کردوان / برد خون /  خورموج مناطق و روستا های استان بوشهر هستند
__________________

شروه و شروه خوانی

"شروه تنها به آواز محلی  دشتی گفته میشود كه برای خواندن آن از ترانه های فایز و گاه دوبیتی های هم وزن آن استفاده میشود." (1)
موسیقی "شروه" با مقدمه ای شروع میشود كه متن اشعار آن از مولوی است. متن اكثر ترانه های بوشهر و اطراف آن امروزه از اشعار دو شاعر معروف محلی به نام زایر محمدعلی كردوانی معروف به "فایز" استفاده میشود.
تاریخ موسیقی بوشهر مانند دیگر شهرهای سرزمین مان ایران تا زمان كمی قابل تعقیب و بررسی است و موسیقی مذهبی بویژه موسیقی ای كه در ایام سوگواری در بوشهر انجام می پذیرفت اهمیت بیشتری نسبت به موسیقی محلی داراست و آوازهای شام غریبان در بوشهر، خورموج و كنگان از یك بستر سرچشمه میگیرند.
بی گمان بوشهر و موسیقی اش را بدون حضور اشعار فایز نمیتوان بررسی كرد. در بوشهر و اطراف آن فایز جزیی از زندگی روزمره مردمی است، دو بیتی ها و شیفتگی شعر وی كه از ویژگی ژرف احساسی اوست، او را از تمامی شاعران روستایی مجزا میسازد.
فایز دشتی را در حقیقت میتوان بنیانگذار شعرهای فولكلوریك و ادبیات عوام و بومی محسوب كرد و او را با احساس ترین شاعر عوام و مردمی خواند و اگر گاهی در اشعار فایز، قافیه و وزن مختل است بر او ایرادی نیست، زیرا كه محتوای دوبیتی های وی از بس پرمعنا و پراحساس است جز اهل فن، كمتر كسی متوجه ی نقایص شعرهایش میشود. محمدعلی فایز شبان دشت های دشتی، بی گمان از چهره های درخشان ادب مردمی ایران است. هر چند او در زمره ی شاعران بی شناسنامه محسوب میشود، اما، گمنامی اش نه چندان است كه بر احساس لطیف و ذوق سرشار شاعرانه اش سرپوش بگذارد و نام و اشعارش را در خاطره ها، به دست فراموشی بسپارد.

 

مردمان دلسوخته ی دیار جنوب با دوبیتی های سوزناك فایز پیوندی ناگسستنی دارند و در دیار دشتی كمتر چوپانی را میتوان یافت به هنگامی كه رمه اش در حال چراست، دوبیتی های فایز را زیر لب زمزمه نكند. دوبیتی های پرشور و شورانگیز این شبان دشتهای داغ دشتی، در لطافت و سوز كلام، گاه با بهترین دوبیتی های "بابا طاهر" برابری میكنند و پهلو میزنند.
دوبیتی های فایز غالبا رنگ و بویی روستایی دارند و صفا و صمیمیت روستا، عظمت و شكوه دشتهای دشتی، خورموج، بندر دیر و . . . در اشعار وی موج میزند.

خبر آمد‌ كه دشتی ما بهاره
زمین از خون فایز لاله زاره
خبر بر دلبر زارش رسانید
كه فایز یك تن و دشمن هزاره
 
نمونه دوبیتی های فایز دشتی :

نــه هــر بالانشینی مـاهتـاب است

نه هر خاك و گلی در خوش آب است

نــه هـر كس شعر گوید فایز است او

نــه هـرتـركـی زبان افراسیاب است


اگـر دانی كه فردا محشری نیست

سؤال و پرسش و پیغمبری نیست

بـتاز اسـب جـفا تـا می توانـی

كه فایز را سپاه و لشكری نیست
 
درباره ی شرح احوال خصوصی و زندگانی فایز گفته میشود كه از كلانتران و بزرگان قریه "زیارت" دشتی به شمار میرفته و بازوانی توانا، اندامی زیبا، بیانی گیرا و كلامی مجلس آرا داشته است، آنچنان كه همه ی آشنایان مشتاق مصاحبش بوده اند. بسیار كوچك بود كه پدرش را از دست داد و از همان زمان ــ با مرگ پدر ــ تحت سرپرستی و مراقبت مادرش قرار گرفت. مادر در پرورش پسرك یتیم خود تلاش بسیار كرد. و از حق نگذریم كه محمدعلی نیز چون به سنین رشد رسید، كمر به خدمت مادر پیر و فرتوت خویش بست و بیشتر اوقات جوانی محمدعلی به نگهداری و مراقبت و خدمت از مادر سالخورده اش گذشت.
سینه های پاك مردم روستا، در حقیقت جایگاه دیوان اشعار اوست و اگر فایز شهرتی به دست آورده حاصل علاقه و شور و شیفتگی مردم نسبت به اشعار وی بوده و هست . . . شماره دوبیتی های فایز به درستی معلوم نیست، در برخی جزوه ها تعداد دوبیتی های این شاعر را به تفاوت بین 134ــ 279ــ 282ــ 332 ذكر كرده اند.
 
اشعار فایز شعرهایی حسی و عاطفی است که مملو از عشق و عرفان است
مفسر قران بوده و به کتب پیشنیان خود همچون فردوسی و حافظ اشنایی کامل داشته است و از آنها الهام گرفته در اشعار فایز به شعرهایی برمیخوریم که نشان میدهد ایشان از چه سطح عرفانی و سواد بالایی برخوردار بوده است.البته باید این را بگوییم که فایز دشتی از شاعران بزرگ ایران زمین همچو فردوسی الهام گرفته و ما در اشعار او هیچوقت تقلید کور کورانه نمیبینیم به چند نمونه از اشعار او توجه فرمایید.
در ترانه های فایز با چشم اندازها و رگه های ناب عرفانی روبرو میشویم کر تا اعماق روح بشری اثر می گزارد وقتی که میسراید:
خیال کشتن من داشت جانان
کدامین سنگدل کردش پشیمان
ندانست عید فایز آن زمانست
که گردد در منای دوست قربان

برای فایز دشتی مرگ یک نقطه اغاز برای رسیدن به خدای خود بود و از مردن هیچ هراسی به دل راه نمی دهد و یا این شعر او:
پس از مرگم نخواهم های هایی
نه فریاد و نه افغان و نوایی
بگوید گشته فایز کشته دل
ندارد کشته دل خون بهایی


به راستی که فایز به راه حق رفت و جان سپرد و وقتی انسانی در راه حق جان دهد گریه شیون معنایی ندارد.
بسیار حق دارد که گهگاه دچار سرگردانی روشنفکرانه ای میشود چرا که پایان راه برایش نامعلوم است
و پیوسته مانند همه با دلهره و اضطراب دست به گریبان است.
مرا تن زورق است و ناخدا دل
در این زورق بود فرمنروا دل
رسد فایز به ساحل یا شود غرق
نمی دانم می برد ما را کجا دل
متفکران و اندیشمندان همیشه با اندوه و غم روبرو هستند چیزی که در اشعار فایز زیاد دیده میشود غمی بی پیایان وقتی که میسراید:
در این دنیا بسی اندوهناکم
که از مردن نباشد هیچ باکم
یقین روز ازل تقدیر فایز
به آب غم عجین گردیده خاکم
و قتی که ز هجران سر میدهد و مینالد هجران او نه از دوری یار زمینیش است بلکه ازجای دیگر نشات می گیرد :
خبر داری به من هجران چها کرد
دلم را ریش و جانم مبتلا کرد
ز مردم عشق تو پوشیده فایز
ولی شوق تو رازش بر ملا کرد
شعر فایز، شعر فاطفی است، پر از احساس غربت و غربت زدگی که البته این موضوع تازه ای نیست زیرا همه شاعران واقعی دردیار خود و در زمان خود غریب بوده و هستند.

فایز شاعرى كم تجربه و كم اندوخته نبوده لكن به تمام جریانات ادبى زمان خود واقف نبوده است و چنان كه پیداست فقط معدودى از دیوانهاى شعراى سلف خود را دیده است. امااز اغلب دو بیتى‏هاى فایز چنان بر مى‏آید كه او شاهنامه فردوسى را عمیقا مطالعه كرده و گاه تحت تأثیر اشعار شاهنامه قرار گرفته است، و در این تأثیر پذیرى هیچ گونه اثرى از تقلید خشك و كور كورانه كه در زمان فایز و در عصر بازگشت دوره ادبى ور كود شعرى مى‏بینم مشاهده نمى‏شود. فایز درد زمان را درك مى‏كند كه خود درد مى‏كشد و ریشه آن را مى‏بیند و ترانه هایش كه »بازتاب فرهنگ زمان و دیار اوست« گاهى نرم و روان و همطراز شیرینترین غزلیات و زمانى رنگ شعرى حماسى به خود مى‏گیرد در اوج صلابت و سنگینى:


دل من همچو رستم در عتابست

چو توران ملك سلم از وى خرابست

رقیب گرسیوز و فایز سیاوش

فرنگیس عشق و دل افراسیابست
 
دو بیتی های ا فایز دارای ریتم های مختلف و گاه غافلگیر کننده است برای نمونه به ریتم این دو بیتی توجه کنید

قدت گل، قامتت گل، كفش پاگل

سخن گل، معرفت گل، مدعا گل

به گل چیدن برون شد یار فایز

سرو گردن گل و نشو نما، گل

استعارات و تشبیهات و تصویر سازی در شعر فایز زیبا و دل نشین است
مثلا در این نمونه تشبیهات او به حروف الفبا ست که بسیار هنرمندانه است :

 

سر زلف توجانا لام و میم است

چو بسم الله الرحمان الرحیم است

به هفتاد و دو ملت برده حسنت

قدم از هجر تو مانند جیم است
 
فایز باتظاهر، ریا، بیكارگى و تن پرورى به شدت مخالف بوده و ریاكاران و تن پروران را سرزنش مى‏كرده است. گروهى از طلبه در »بردخون« كه در زمان فایز دار العلم كوچكى بوده فقط به درس خواندن و تن پرورى و خورد و خواب مى‏پرداخته‏اند و بدین بهانه از كار و كوشش سر باز مى‏زده‏اند، این تنبلى و تن پرورى و بى توجهى آنان به كار و كوشش نفرت و خشم فایز را كه به زبان و صرف ونحو عربى هم تسلطى داشته نسبت به آنان برانگیخته و سبب مى‏شود كه این قطعه شعر ملمع را بسراید:

ایها الطلاب ناموا فى بیوت

- واسكنوا فى دار كم كالعنكبوت

فاذكروا اشعار باقر دائما

- لاتقولوا كان زید قائما

مدرسه باید كه تن لاغركند

جسم را افسرده، رخ اصفر كند

مدرسه كى زیبد این نابخردان

جاى اینان است اصطبل خران
 
 
 
  چند تا نکته رو بگم :

1) اگر کسی با اشعار بابا طاهر عریان و فایز آشنا باشد این را متوجه میشود که گاهی اوقات تشخیص اشعار این دو شاعر سخت است چون سبک این دو شاعر شبیه به هم است

2)فایز شاعری بی نام و نشان است و از زندگی ایشان اطلاعات دقیقی در دست نیست همچنین در مورد زندگی ایشان افسانه ها و قصه های زیادی ساخته شده است

 

من اینجا فقط شعر های فایز رو میذارم و به زندگی ایشون زیاد نمی پردازم
 
 
 

اگر خواهی بسوزانی جهان را
رخی بنما بیفشان گیسوان را
بت فایز اشارت کن به ابرو
بکش تیغ و بکش پیر و جوان را
 
 
به سیر باغ رفتم باختم من

نظر بر نو گلی انداختم من

الهی دیده ی فایز شود کور

که دلبر آمد و نشناختم من
 
 

 

خداوندا دلم از دین بری شد
اسیر دام زلف آن پری شد
پری دید و پریشان گشت فایز
پری رو هر که دید از دین بری شد

 

به بالا بنگری مهتاب بینی
گل خوشبو کنار آب بینی
برو فایز سزای تو همین بود
پری مثل مرا در خواب بینی
 
مریضی کز جدایی گشته بیمار
علاجش چیست عناب لب یار
همین باشد علاج درد فایـــــــز
مکش زحمت طبیبم را میازار
 
 
 
مه بالا نشین پایین نظر کن
به مسکینان کلامی مختصر کن
بتا فلیز غریب این دیار است
محبت با غریبان بیشتر کن
 
دلم ای کاش بیرون میشد از تن
دریغا دست بر می داشت از من
کسان دارند فایز دشمن از دور
من مسکین بود در خانه دشمن
 
دل از من چشم شهلا دلبر از تو
لب خشکیده از من کوثر از تو
بنه بر جان فایز منت از لطف
سر از من سینه از من خنجر از تو
 
نسیم امشب عجب دفع غمی تو
یقین دارم نه از این عالمی تو
شمیم زلف یار فایز ستی
و یا زانفاس ابن مریمی تو
 
ز دستم رفتی ای حور بهشتی
مرا در دوزخ هجران بهشتی
نگفتی فایزی هم داشتم من
بریدی بی سبب تخمی که کشتی
 
اگر ماهی به زیر ابر تا کی؟
مسلمانی به دین گبر تا کی؟
اگر دانی که فایز کشتنی هست
بکش ای بی مروت صبر تا کی؟
 
سراغ جان جانان از که پرسم؟
نشان ماه کنعان از که پرسم؟
چو اسکندر به ظلمت رفت فایز
گذار آب حیوان از که پرسم؟


خیال کشتن من داشت جانان
کدامین سنگ دل کردش پشیمان ؟
نداند عید فایز ان زمان است
که گردد در منای دوست قربان
 
مرو ای جان شیرین از بر من
توقف کن که آید دلبر من
بده فایز به تلخی جان شیرین
که جانانت بگیرد سر به دامن
 
نه هر چشمی ز جسمی میبرد جان
نه هر زلفی دلی سازد پریشان
نه هر دلبر ز فایز میبرد دل
رموز دلبری سری است پنهان
 
مخوان مرغ سحر ترسم که دلدار
شود آن نازنین از خواب بیدار
ز بال خود حجابی کن به رویش
که تا شبنم نیفتد بر رخ یار


 یارم به یک لا پیرهن،
خوابیده زیر نسترن

ترسم که بوی نسترن
، مست است و هشیارش کند

پروانه امشب پر مزن
، اندر حریم یار من

ترسم صدای پرپرت
، از خواب بیدارش کند

پیراهنی از برگ گل
بهر نگارم دوختم

بس که لطیف است آن بدن
ترسم که آزارش کند

ای آفتاب آهسته نِه
پا درحریم یار من

ترسم صدای پای تو
از خواب بیدارش کند
 
 
 
زما آن چشم و ابرو میبرد دل
لب و دندان و گیسو می برد دل
بت فایز ز وضع طرز و رفتار
نه من دل داده ام او میبرد دل


حافظ به خود نپوشید این خرقه می آلود
ای شیخ پاکدامن معذور دار ما را
 
 
 
به گلشن تا زگل نام و نشانست

حدیث بلبل و گل در میانست

جهان تا هست ذکر شعر فایز

میان دوستان این داستانست
 

اگر صد تیر ناز از دلبر آید

مکن باور که آه از دل براید

پس از صد سال بعد از فوت فایز

هنوز آواز دلبر دلبر آید


 

جوانی هست چون گنجی خداداد

خوشا آن کس که این گنجش خداداد

برو فایز که این گنج از تو بگذشت

مزن دیگر تو از دست خدا داد

 

دل من حالت پروانه دارد

به آتش سوختن پروا ندارد

دل فایز چو مرغ پر شکسته

به هر جا کو فتد پروا ندارد

 

کنم مدح خم ابروت یا روت

نهم نام لبت یاقوت یا قوت

یقینم هست فایز زنده گردد

رسد بر تخته تابوت تا بوت
 

خبر از دل ندارم نیست یا هست

برید از ما و با دلدار پیوست

گله از دل مکن فایز که پیری

تو را از پا فکند رفت از دست
 
 
اگر از روی تو مهجورم ای دوست

زدرد دوریت رنجورم ای دوست

جدا فایز زتو نز بی وفایست

خدا داند که مجبورم ای دوست
 

مرا در پیش راهی پر زبیم است
از این ره در دلم خوفی عظیم است
برو فایز میندیش از مهابت
که آنجا حکم با رب رحیم است
 
دلا نتوان به زلفش آرمیدن
از این زنجیر بهتر پا كشیدن
تو اى فایز! مكن بازى به زلفش
كه این مار آخرت خواهد گزیدن
 
نمى‏بینم ز مردم آشنایى
نمى‏آید ز كس بوى وفایى
مده فایز! به وصل گلرخان دل
كه آخر مى‏كشندت از جدایى
 
 
سر زلف تو آشوب جهان شد
اسیر زلف تو پیر و جوان شد
هنوزم اول دنیاست، فایز!
كه بر پا فتنه آخر زمان شد
 
 
 
خبر دارى به من هجران چه ها كرد؟
دلم را ریش و جانم مبتلا كرد
ز مردم عشق تو پوشیده فایز
ولى شوق تو رازش بر ملا كرد
 
نخستین‏بار باید ترك جان كرد
سپس آهنگ روى گلرخان كرد
نباید در طریق عشق، فایز!
حذر از خنجر و تیر و سنان كرد
 
نسیم! آهسته آهسته سحرگاه
روان شو سوى یار از راه و بیراه
بجنبان حلقه زنجیر زلفش
ز حال زار فایز سازش آگاه
 
جفا از تو بتا! خون خوردن از من
ز تو جور و تحمل كردن از من
تو را با گریه فایز چه مطلب؟
دل از من، دیده از من، دامن از من
 
دلم تنگه چو میناى شكسته
كه یارم با رفیق بد نشسته
همه گویند كه فایز تار بردار
صدا كى مى‏دهد تار شكسته
 
سحر از بس كه نالیدم زهجران
بر احوالم ترحم كرد جانان
خرامان مو پریشان سویم آمد
به فایز بست از نو عهد و پیمان
 


قلم آور كه بنویسم كتابى
به پیش دلبر عالى جنابى
تو فایز مى‏كشى فردا چه گویى
قیامت مى‏شود آخر حسابى
 
به زیر زلف مشكین عارض یار
نمایان چون قمر اندر شب تار
چنان جلوه كند بر چشم فایز
كه زاغى برگ گل دارد به منقار
 
خودم اینجا دلم در پیش دلبر
خدایا این سفر كى مى‏رود سر
خدایا كن سفر آسان به فایز
كه بیند بار دیگر روى دلبر
 


  • آخرین ویرایش:-
نظرات()   
   
canadian pharmacy online 24
شنبه 31 شهریور 1397 18:32

Really a good deal of beneficial advice.
drugs for sale on internet canada online pharmacies medication pharmacy canada best best canadian pharmacy canadian pharmacies shipping to usa canada pharmacies online prescriptions canadian medications best canadian mail order pharmacies canada drug pharmacy canada medication pharmacy
viagravonline.com
چهارشنبه 28 شهریور 1397 20:01

With thanks! Ample tips.

cialis 5mg prix enter site 20 mg cialis cost if a woman takes a mans cialis cialis from canada precios de cialis generico brand cialis generic cialis generico online cialis 5 mg effetti collateral cialis 5mg acheter cialis meilleur pri
viagravonline.com
سه شنبه 27 شهریور 1397 16:57

Thanks a lot. Loads of posts.

buy cialis online cheapest american pharmacy cialis cialis name brand cheap cialis arginine interactio how do cialis pills work miglior cialis generico click here take cialis cialis 5 mg scheda tecnica if a woman takes a mans cialis how to purchase cialis on line
http://cialisvbuy.com/
پنجشنبه 15 شهریور 1397 05:43

Thank you. Lots of postings!

cialis venta a domicilio side effects of cialis cialis generico cialis 5 mg funziona cialis daily reviews cialis tadalafil i recommend cialis generico cialis generika in deutschland kaufen generic cialis 20mg tablets prices for cialis 50mg
canada online pharmacy
سه شنبه 13 شهریور 1397 21:27

Nicely put, Thanks a lot!
canadian pharmacies without an rx trust pharmacy of canada trust pharmacy canada reviews discount canadian pharmacies canadian pharmacy canadian pharmacy cialis drugs for sale usa canadian pharmaceuticals canada medication cost canadian online pharmacies legal
http://canadianpharmacyonli.com/
سه شنبه 13 شهریور 1397 05:04

Many thanks! Valuable stuff.
online sildenafil uk can you buy viagra without a prescription where to buy viagra in stores how to purchase viagra buy viagra online uk is sildenafil generic pharmacy online where to buy viagra cheap buy sildenafil online uk how do i buy viagra online
Cialis online
دوشنبه 12 شهریور 1397 21:18

Thanks. Numerous data.

india cialis 100mg cost cialis generique 5 mg walgreens price for cialis cialis online napol how to purchase cialis on line cheap cialis achat cialis en europe how much does a cialis cost trusted tabled cialis softabs cialis bula
cialisonla.com
دوشنبه 12 شهریور 1397 03:03

Really quite a lot of terrific information.
cialis lowest price cialis 5 mg buy generic cialis soft gels miglior cialis generico ou acheter du cialis pas cher cialis sans ordonnance import cialis cialis italia gratis online cialis recommended site cialis kanada
http://cialisyoues.com/
یکشنبه 11 شهریور 1397 13:40

You expressed it really well.
cialis canadian drugs cialis side effects cialis 100mg suppliers venta de cialis canada where do you buy cialis cialis pills price each cialis 5 mg funziona buy cialis online nz buy cialis online nz cialis pills
cialisvv.com
دوشنبه 22 مرداد 1397 14:06

You actually said that really well!
sublingual cialis online tadalafil 10 mg cialis e hiv safe site to buy cialis online cheap cialis we choice cialis pfizer india cialis 20 mg best price 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis 50 mg soft tab safe dosage for cialis
Cialis online
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 05:16

Kudos. Lots of posts.

cialis generique venta de cialis canada cialis 20mg import cialis precios de cialis generico cialis farmacias guadalajara cialis prices in england cialis cuantos mg hay cialis prezzo di mercato cuanto cuesta cialis yaho
Buy generic cialis
جمعه 7 اردیبهشت 1397 20:09

Fine stuff. Thank you!
where do you buy cialis cialis prezzo in linea basso cialis 5mg prix brand cialis generic prescription doctor cialis buy name brand cialis on line buy original cialis viagra cialis levitra cialis canada non 5 mg cialis generici
Viagra 5mg prix
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 07:05

You actually revealed it perfectly!
buy viagra without prescription uk viagra no pres cheap viagra pharmacy online pharmacy usa online viagra prescription how buy viagra buy generic sildenafil cheapest generic viagra uk order viagra online no prescription pharmacies
Buy generic cialis
جمعه 17 فروردین 1397 22:49

Fantastic material. Thanks.
cialis generico postepay ou acheter du cialis pas cher cialis great britain cialis generico en mexico acheter du cialis a geneve prix de cialis order generic cialis online cialis wir preise cialis great britain does cialis cause gout
Buy generic cialis
دوشنبه 28 اسفند 1396 02:14

You actually mentioned this well.
cialis pills in singapore we choice cialis uk cialis farmacias guadalajara cialis 10 doctissimo cialis online deutschland cialis sans ordonnance fast cialis online cialis 5 mg generic cialis 20mg tablets tadalafil 20 mg
Colby
جمعه 17 آذر 1396 19:02
Fantastic beat ! I would like to apprentice while you amend your website,
how could i subscribe for a blog site? The account aided me a
acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright clear idea
Why does it hurt right above my heel?
دوشنبه 30 مرداد 1396 10:18
What's up colleagues, its wonderful piece of writing concerning tutoringand entirely explained,
keep it up all the time.
candicegroshans.weebly.com
چهارشنبه 21 تیر 1396 21:28
Excellent way of explaining, and nice paragraph to take facts on the topic of my presentation topic, which i am going to convey
in school.
Crystal
جمعه 16 تیر 1396 19:50
Appreciating the time and effort you put into your website and in depth information you
offer. It's nice to come across a blog every once in a while
that isn't the same out of date rehashed material.
Wonderful read! I've saved your site and I'm including your RSS feeds to
my Google account.
std testing centers
پنجشنبه 25 خرداد 1396 19:19
core از خود نوشتن در حالی که صدایی مناسب در آغاز آیا واقعا نشستن خوب با من
پس از برخی از زمان. جایی در سراسر جملات
شما قادر به من مؤمن متاسفانه تنها
برای while. من با این حال مشکل خود را با جهش در مفروضات و شما خواهد را سادگی به پر کسانی که معافیت.
اگر شما که می توانید انجام من می قطعا بود
مجذوب.
aftonmadyun.blogas.lt
پنجشنبه 28 اردیبهشت 1396 20:37
It's a pity you don't have a donate button!
I'd without a doubt donate to this outstanding blog!
I guess for now i'll settle for book-marking and adding your RSS feed
to my Google account. I look forward to fresh updates and will share this website with my Facebook group.

Talk soon!
ابراهیم صحافی زاده
شنبه 4 تیر 1390 20:40
سلام و درود. دستت درد نکنه. حق همولایتی رو ادا کردی. احسنت
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
آخرین پست ها

دانلود شروه های دلنشین دشتی (سری دوازدهم)..........چهارشنبه 25 اردیبهشت 1392

دوبیتی هایی از فایز دشتی..........چهارشنبه 25 اردیبهشت 1392

دانلود شروه های دلنشین دشتی (سری یازدهم)..........شنبه 19 اسفند 1391

کد پیشواز شروه ایرانسل..........یکشنبه 8 بهمن 1391

.............یکشنبه 7 آبان 1391

دانلود چاووشی..........یکشنبه 7 آبان 1391

برای فایز..........یکشنبه 7 آبان 1391

دانلود شروه های دلنشین دشتی (سری دهم)..........شنبه 6 آبان 1391

فروش اینترنتی مجموعه "شروه های محلی استان فارس"..........جمعه 5 آبان 1391

فایز دشتی..........سه شنبه 25 مهر 1391

فروش DVD "چهل ساعت شروه از چهل شروه خوان" ..........یکشنبه 16 مهر 1391

فایز دشتی..........جمعه 15 اردیبهشت 1391

دانلود شروه های دلنشین دشتی (سری نهم) ..........سه شنبه 6 دی 1390

دانلود شروه های دلنشین دشتی (سری هشتم) ..........جمعه 15 مهر 1390

زندگی نامه فایز دشتی ..........چهارشنبه 13 مهر 1390

دیوان اشعار فایز ..........چهارشنبه 13 مهر 1390

دانلود شروه های دلنشین دشتی (سری هفتم) ..........دوشنبه 24 مرداد 1390

مراسم بزرگداشت نوه فایز دشتی در شهرکاکی ..........پنجشنبه 6 مرداد 1390

درگذشت آخرین بازمانده فایز دشتی ..........پنجشنبه 6 مرداد 1390

شروه دشتی ثبت ملی شد ..........پنجشنبه 6 مرداد 1390

دانلود شروه های دلنشین دشتی (سری ششم) ..........جمعه 24 تیر 1390

دوبیتی هایی از فایز دشتی ..........جمعه 24 تیر 1390

کلاخا یاد محدو یاد محدو ..........جمعه 24 تیر 1390

دانلود کتاب جامع الکترونیکی "فایز دشتی" ..........پنجشنبه 21 بهمن 1389

دانلود شروه های دلنشین دشتی (سری پنجم)..........یکشنبه 26 دی 1389

فایز دشتی..........یکشنبه 26 دی 1389

دانلود شروه های دلنشین دشتی (سری چهارم)..........پنجشنبه 27 آبان 1389

دانلود شروه دلنشین دشتی با صدای ماندگار افسر شهیدی..........یکشنبه 24 مرداد 1389

فایز دشتی..........یکشنبه 24 مرداد 1389

فایز دشتی..........یکشنبه 24 مرداد 1389

همه پستها